Rok szkolny 2020/2021
W roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła realizowała następujące projekty:
-
Program dla szkół
Od roku szkolnego 2017/2018 programy "Owoce i warzywa w szkole" oraz "Mleko w szkole" zostały zastąpione nowym Programem dla szkół!
Nowy Program dla szkół ma na celu skutecznie promować wśród uczniów zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz mleko korzystając z najlepszych doświadczeń zebranych podczas dotychczasowej realizacji programu Owoce i warzywa w szkole oraz Mleko w szkole.
-
Nakręceni na pomaganie
Od kilku lat zbieramy nakrętki, zachęcamy do właczenia się w akcję. Warto pomagać. Osobą odpowiedzialną za zbiórkę nakrętek jest p. Anna Klimek.
-
BohaterON włącz historię
Po raz kolejny nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej BohaterON–włącz historię! Do połowy października 2019 r. każdy uczeń naszej szkoły miał możliwość wykonania własnoręcznie kartki i powiedzienia „dziękuję” Powstańcom Warszawskim.
BohaterON to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Jego zadaniem jest edukować społeczeństwo, ukazując nie tylko tło historyczne, ale także sukcesy, dramaty i emocje Powstańców. Mamy nadzieję, że kartki od naszych uczniów sprawią im wielką radość.
Za przeprowadzenie akcji odpowiedzialne były p. A. Klimek i p. K. Tuzimska.
-
Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki
"CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki" to ogólnopolski projekt edukacyjny skierowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu całego kraju oraz polonijnych szkół zagranicznych.
Główne cele projektu to rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom, integracja zespołu klasowego, a także współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i za granicą.
-
Drużyna Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Uczniowie klasy II w bieżącym roku szkolnym kontynuowali program z zakresu profilaktyki zdrowotnej "Mały Ratownik to ja".
Celem prowadzenia edukacji ratowniczej było zapobieganie i minimalizowanie skutków zagrożeń oraz wyposażenie uczniów w wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zadaniem programu jest uświadomienie dzieciom o grożących niebezpieczeństwach, uwrażliwienie ich na dbałość o swoje zdrowie. Program poświęcony jest tematyce zapobiegania wypadkom oraz sposobom prawidłowego zachowania się w miejscach wypadku.
Dzieci miały nie tylko poznać zasady zachowania bezpieczeństwa w domu, szkole i w innych miejscach, ale również wdrożyć odpowiednie postępowanie w sytuacji zagrożenia życia, wypadk, czy katastrofy oraz nabyć praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w realnych wydarzeniach. Realizacja tego programu umożliwiła kształcenie u dzieci bezpiecznych zachowań, nabycie umiejętności zachowania w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz nabycie praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.
Osobą odpowiedzialną za realizację programu była p. K. Tuzimska.
-
Insta.Ling
Insta.Ling jest aplikacją do nauki słówek języków obcych. Dzięki niej uczniowie mają możliwość nauki nowych słówek oraz systematycznego powtarzania słówek z przerobionego w szkole materiału. Nauka realizowana jest poprzez quiz, w którym uczeń dopasowuje słówka do zdania wyświetlonego na ekranie. Program dostosowuje poziom trudności indywidualnie do ucznia. Uczniowie mogą także posłuchać wymowy każdego słowa przygotowanej przez profesjonalnego lektora.
Nauczyciele i rodzice, dzięki otrzymywanym raportom, mogą kontrolować systematyczność i postępy ucznia.
Link do programu https://instaling.pl/
Nad prawidłowym przebiegiem w programie czuwały p. M. Jakóbczak oraz p. A. Klimek.
-
Niesamowity świat higieny jamy ustnej
W bieżącym roku szkolnym nasi najmłodsi koledzy i koleżanki uczęszczający do klasy pierwszej pod opieką wychowawcy przystąpili do programu "Niesamowity świat higieny jamy ustnej".
-
"Idą święta, nie o sms-ie lecz o kartce pamiętaj"
Wspólnie z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg realizowaliśmy projekt pt. “IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ 2”, który trwał do końca grudnia 2019 roku.
W tym roku specjalne kartki przekazaliśmy ponownie mieszkankom Domu Pomocy Społecznej w Kiełczewicach Maryjskich, a także członkom Klubu Seniora w Piotrowicach.
DLACZEGO WYSYŁANIE KARTEK JEST WAŻNE:
- Sprawiają ogromną najszczerszą radość dla odbiorcy.
- To szansa by w prosty i osobisty sposób wyrazić wszystko to, co czujemy do osób najbliższych. Wysłane kartki przywołują wspomnienia i pamięć o nadawcy, za każdym razem gdy na nie spoglądamy.
- Napisane kartki pozostawiają po sobie trwały ślad, którego nie można tak po prostu wykasować. Nie potrzebujemy do tego stałego połączenia wi-fi - możemy tworzyć je w każdym miejscu, o każdej porze, angażując bliskich.
- Poprzez własnoręczne skreślenie kilku słów podkreślamy wyjątkowość osób do których wysłaliśmy kartkę świąteczną.
- Stanowią formę integracji wszystkich członków rodziny.
- To dobra okazja, by uwolnić kreatywność i pomysłowość, poprawić bądź nabyć nowe umiejętności manualne.
Szkolnymi koordynatorami akcji były p. A. Klimek oraz p. K. Tuzimska.
-
Mamy kota na punkcie mleka
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy II zgłosili swój udział w projekcie „Mamy kota na punkcie mleka”. Jest to projekt finansowany z Funduszu Promocji Mleka realizowany przez Polską Izbę Mleka we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Głównym celem projektu jest wzmocnienie pozytywnego wizerunku mleka i produktów mlecznych pochodzących z Polski.
Uczniowie poprzez zabawę zdobywać będą wiedzę w zakresie zdrowego żywienia oraz dowiedzą się jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe. Pprzekonają się dlaczego warto pić mleko i jeść przetwory mleczne. Dodatkowo zdobędą wiedzę na temat unikalnej wartości odżywczej mleka oraz roli jaką odgrywa w zachowaniu zdrowia. Szkolnym koordynatorem projektu jest wychowawca klasy.
-
UNICEF
Nasza placówka pod opieką koordynatorów (A. Klimek, K. Tuzimska) w bieżącym roku szkolnym również przystąpiła do programu UNICEF. Jest to inicjatywa edukacyjna, która zrzesza placówki zainteresowane propagowaniem wśród swoich podopiecznych idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.
Od roku szkolnego 2019/2020 dołączyliśmy do Klubu Szkół UNICEF.
-
Akademia Bezpiecznego Puchatka
Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.
Uczniowie klasy pierwszej pod opieką wychowawcy realizowali niniejszy program do końca lutego 2021 r.