W dniu 29 kwietnia klasy VII i VIII uczestniczyły w prelekcji prowadzonej przez pracownika Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.
Część tych zagadnień omawiamy na lekcjach biologii i są uczniom znane. Przypomnieli sobie podstawowe informacje o budowie i funkcjach krwi. Utrwalili wiedzę o grupach krwi. Poznali wszystkie warunki formalne jak i zdrowotne, jakie musieliby spełnić chcąc zostać honorowym krwiodawcą. Wiedzą już ile krwi można oddawać jednorazowo i jak często mogą to robić kobiety i mężczyźni. W związku z posiadaniem legitymacji honorowego krwiodawcy wiąże się też wiele przywilejów z których nie zdawali sobie sprawy. Omówiony także został problem transportowania nadwyżek, przechowywania i konserwowania krwi. Jest on różny i zależy od tego który ze składników krwi przechowujemy.
Najistotniejszy przekaz tego wykładu to zagadnienie wartości krwi, której nie można nigdzie kupić, ani wyprodukować. Można ją za to dostać od drugiego człowieka. A to nic nie kosztuje i jest bezpieczne. Krew oddana przez jednego człowieka może uratować trzy ludzkie istnienia. Warto zatem przyłączyć się do grona Honorowych Krwiodawców.