Katyń 1940 – Pamiętamy
Pod takim hasłem już po raz trzeci odbyła się konferencja organizowana przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Zofii i Juliusza Stadnickich w Osmolicach. Wydarzenie miało miejsce 4 kwietnia 2025 r., na kilka dni przed obchodzonym w Polsce Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Konferencję swoim patronatem objęli: Wójt Gminy Strzyżewice i Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Lublinie.
Spotkanie rozpoczęła Wójt Gminy Strzyżewice, p. Barbara Zdybel, która oficjalnie zainaugurowała Obchody 650 – lecia Strzyżewic, które mają trwać w gminie przez cały rok.
Następnie przedstawiono rys historyczny Zbrodni Katyńskiej, a szczegółowe losy wybranych ofiar tego mordu – ludzi związanych z Ziemią Strzyżewicką – zaprezentowali kolejno uczniowie z PSP w Osmolicach (por. Wacław Kręglicki) oraz z PSP w Bystrzycy Starej (asp. Policji Państwowej Mateusz Król). W dalszej części spotkania swoje prelekcje wygłosili członkowie Strzyżewickiego Towarzystwa Regionalnego. Konferencji towarzyszyła wystawa „Zbrodnia Katyńska” oraz ekspozycja publikacji poświęconych tej tematyce.
Gośćmi podczas wydarzenia byli przedstawiciele władz Gminy Strzyżewice, Kuratorium Oświaty w Lublinie, Strzyżewickiego Towarzystwa Regionalnego, dyrektorzy szkół, przedszkola i ośrodka kultury z gminy Strzyżewice, grupa seniorów z domu dziennego pobytu oraz ósmoklasiści z każdej ze szkół z terenu gminy wraz z nauczycielami historii.
I właśnie szczególnie do młodzieży były skierowane warsztaty edukacyjne, które przeprowadziła przedstawicielka Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Lublinie. Polegały one na zidentyfikowaniu jednej z ofiar zbrodni katyńskiej na podstawie ilustracji przedstawiających przedmioty wydobyte z dołów śmierci podczas ekshumacji.
Na koniec rozstrzygnięto Konkurs historyczno – plastyczny pt. „Katyń 1940 – Pamiętamy”. Z naszej szkoły wzięły w nim udział trzy uczennice kl.8 – Milena Baran, Aleksandra Dziubak i Agata Kryk i to praca Agaty zdobyła I miejsce wśród zgłoszonych przez naszą szkołę.
Uczniowie klasy 8 przygotowali się do konferencji poprzez obejrzenie filmu Andrzeja Wajdy „Katyń”, co pozwoliło im z szerszą wiedzą o Zbrodni Katyńskiej oraz świadomością historyczną i społeczną uczestniczyć w konferencji. Ich dojrzała postawa oraz zrozumienie konieczności niesienia dalej pamięci o Katyniu dają nadzieję, że ci, którzy byli do końca wierni Polsce, nie zostaną nigdy zapomniani.