Piątkowy poranek 28 marca spędziliśmy na sali gimnastycznej biorąc udział w wydarzeniu pod nazwą „Dzień z zawodem”. Celem akcji było poznawanie i rozwijanie zainteresowań, uzdolnień, pasji uczniów oraz zapoznanie ich z wybranymi zawodami. Zadaniem uczniów każdej z klas było zainteresowanie całej społeczności szkolnej wybranymi przez siebie profesjami.
Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością. Wcielili się w role prezenterów omawiających wybrany zawód, przebrali, ucharakteryzowali zgodnie z wymaganiami danego zawodu. Dysponowali wieloma atrybutami, narzędziami niezbędnymi w pracy w danym zawodzie.
Najmłodsi przygotowali prezentacje zawodu architekta, fryzjera i rolnika. Tę część akcji uświetnili Państwo Sylwia i Adam Saganowie z Borkowizny, którzy na boisku szkolnym zaprezentowali swój sprzęt rolniczy i opowiedzieli o swojej pracy na roli, a także o znaczeniu edukacji. Klasa IV wcieliła się w pracowników straży pożarnej i zaprezentowała scenkę, podczas której udzielali pomocy poszkodowanemu w pożarze. Piątoklasiści wcielili się w rolę pielęgniarki i zademonstrowali wykonanie podstawowych zabiegów pielęgniarskich. Niezwykle ciekawym doświadczeniem była prezentacja zawodu fizjoterapeuty, którą przygotowała klasa VI, która zaprosiła panią Honoratę Fila -pracownika Domu Pomocy Społecznej w Kiełczewicach. Na zaproszenie klasy VII o pracy kucharza opowiedziała pani Agnieszka Machul – nasza kucharka, która serwuje każdego dnia smaczne posiłki w szkolnej stołówce. Uczniowie natomiast przygotowali smaczny poczęstunek dla społeczności szkolnej. Ósmoklasiści omówili prace w zawodzie chirurga plastycznego za pomocą prezentacji i krótkiej scenki.
Dzięki wspólnie wykonywanym prezentacjom, uczniowie dowiedzieli się jakie szkoły należy ukończyć oraz jakie predyspozycje posiadać, aby wykonywać wymarzony zawód. Zrozumieli również, że „bycie kimś” wymaga ciągłego uzupełniania wiedzy i poszerzania jej z wielu dziedzin.
Szkolny Dzień z zawodem uświadomił również naszej szkolnej społeczności, że wszystkie zawody są ważne, potrzebne, że wzajemnie się uzupełniają.
„Wszyscy dla wszystkich”
Julian Tuwim
Murarz domy buduje,
Krawiec szyje ubrania,
Ale gdzieżby co uszył,
Gdyby nie miał mieszkania?
A i murarz by przecie
Na robotę nie ruszył,
Gdyby krawiec mu spodni
I fartucha nie uszył.
Piekarz musi mieć buty,
Więc do szewca iść trzeba,
No, a gdyby nie piekarz,
Toby szewc nie miał chleba.
Tak dla wspólnej korzyści
I dla dobra wspólnego
Wszyscy muszą pracować,
Mój maleńki kolego.