Wizyta w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Bychawie, udział w podsumowaniu innowacji "Empatia - moja supermoc".
Empatia, jako zdolność do zrozumienia i podzielania uczuć innych osób, stała się kluczowym elementem współczesnych innowacji w zakresie rozwoju osobistego, komunikacji interpersonalnej oraz budowania relacji w różnych dziedzinach życia. Innowacja „Empatia – moja supermoc” miała na celu promowanie tej cechy wśród uczniów naszej szkoły oraz pokazanie, jak jej zastosowanie w praktyce może prowadzić do lepszej współpracy i efektywniejszego działania w różnych obszarach.
W piątek 31 stycznia 2025 uczennice klasy drugiej brały udział w uroczystym podsumowaniu i zakończeniu innowacji pedagogicznej "Empatia - moja supermoc". Wydarzenie swoim udziałem zaszczycili goście z Powiatu Lubelskiego: Wicestarosta Lubelski, Dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Sportu i inni. Inicjatorem tej innowacji była Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Bychawie, natomiast za realizację w naszej szkole odpowiedzialna była p. Ewa Krawiecka.
W ramach innowacji uczniowie mieli do zrealizowania zadania wysyłane cyklicznie przez poradnię. Proponowane działania pomogły uczestnikom w zrozumieniu, czym jest empatia, jak można ją wyrażać oraz w jaki sposób wpływa na komunikację i współpracę. Dodatkowo była to świetna okazja do poznania różnych technik rozwijania empatii, takich jak aktywne słuchanie, zadawanie pytań otwartych czy rozpoznawanie emocji innych ludzi. Jednym z celów wizyty w poradni było również zapoznanie ze specyfiką funkcjonowania tego typu placówek. Zrozumienie roli jaką odgrywa we wspieraniu rozwoju dzieci i młodzieży. Oprócz tego w poradni na dzieci czekała fantastyczna niespodzianka w postaci zabaw sensorycznych, słodkiego poczęstunku oraz nagród za udział w innowacji.
Udział w innowacji "Empatia – moja supermoc" pokazał, że empatia jest kluczową kompetencją, która nie tylko poprawia jakość relacji międzyludzkich, ale również stanowi fundament skutecznej współpracy. Rozwijanie empatii może być traktowane jako narzędzie do lepszego zrozumienia siebie i innych, co w dzisiejszym świecie, pełnym napięć i nieporozumień, jest niezbędne do budowania harmonijnych, pozytywnych relacji.
Pomimo zakończenia tej innowacji działania mające na celu rozwój empatii będą w dalszym ciągu kontynuowane i rozszerzane w naszej szkole aby nasi uczniowie mogli czerpać korzyści z lepszej wzajemnej komunikacji i współpracy.
Monika Kulczycka