Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska. W tym roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypadł w sobotę, dlatego w naszej szkole obchodziliśmy go w środę 2 października. Dzień ten jest świetną okazją, by uświadomić uczniom, tym starszym i tym młodszym, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać.
Wśród zalet głośnego czytania należy wspomnieć choćby kilka: rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, uczy samodzielnego myślenie, poprawia pamięć i koncentrację, a przede wszystkim wprowadza w ciekawy świat literatury. W dzieciństwie, głośne czytanie przez dorosłych książek dzieciom, buduje między nimi silną więź emocjonalną.
W tym roku we wspólnym czytaniu w naszej szkole udział wzięli uczniowie klasy 2 i 3, którzy po wysłuchaniu jednej z „ Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek” autorstwa Justyny Bednarek wykonali właśnie z tytułowych skarpetek swoje własne pacynki. Dzieci z równym zaangażowaniem słuchały czytanych historii oraz wykonywały wymyślone prze z siebie skarpetkowe postaci. Niewątpliwie wykazały się niesamowitą kreatywnością i wyobraźnią, a każda stworzona pacynka jest jedyna i niepowtarzalna w swoim rodzaju.
Dziękuję bardzo nauczycielom, którzy przyłączyli się do akcji głośnego czytania.
Zachęcam wszystkich rodziców, aby codziennie 10–15 minut przeznaczyli na głośne, wspólne czytanie ze swoimi pociechami.
Zapraszam również wszystkich do częstego odwiedzania naszej biblioteki i korzystania z jej zasobów.