Pomimo, że środowy poranek 11 września przywitał nas mglistą aurą, to dzień spędziliśmy z uczniami klas IV - VI bardzo intensywnie i w dobrych nastrojach.
Już o 7:30 uczniowie pojawili się w okolicach kamieniołomu w Piotrawinie, który znajduje się w dolinie Wisły na terenie Obszaru Przyrody Chronionej Małopolskiego Przełomu Wisły NATURA 2000.
Pracownicy Fundacji Ptasie Horyzonty poprowadzili dla naszych uczniów warsztaty ornitologiczne. Dużo frajdy dzieciom sprawiły kilkakrotne obchody terenu i wyjmowanie ptaków z sieci, które potem były obrączkowane i rozpoznawane. Prowadzący snuł ciekawe opowieści o odłowionych ptakach, pracy ornitologa i ochronie czynnej wielu ptaków. Największe wrażenie zrobiły rzecz jasna ptaki. Zrobiliśmy setki zdjęć. Dzieci poznały między innymi takie gatunki jak: rudzik, kapturka, dzięcioł duży, pokrzywnica, kos, raniuszek i kilka gatunków sikor. Największym uznaniem dzieci cieszył się jednak zimorodek oraz orzeł bielik-największy ptak drapieżny w Polsce, którego podziwialiśmy w locie. Zachwytom nie było końca, kiedy po zaobrączkowaniu ptak rozwijał skrzydła w naszych dłoniach i wzbijał się w powietrze. Mieliśmy również okazje wypuścić na wolność sieweczkę, która wylęgła się w wolierze adaptacyjnej znajdującej się w Niedrzwicy Dużej. Doszliśmy do wniosku, że na Wiśle roi się od ptaków. Dobrą zabawę dopełniliśmy pływając łódką po Wiśle, spacerując po łachach i piekąc kiełbaski nad ogniskiem.
Ptaki są fascynujące, mamy nadzieję, że dostarczyliśmy uczniom dużą dawkę wiedzy przyrodniczej oraz zaszczepiliśmy w naszych uczniach ornitologicznego bakcyla.
Magdalena Kołtun