Jeszcze nie przebrzmiały echa Tygodnia Nauki Polskiej, podczas którego poznawaliśmy sylwetki znanych polskich naukowców, a dziś 26 lutego z okazji Dnia Dinozaura dowiedzieliśmy się, że także nasi rodzimi paleontolodzy dokonali wielu odkryć, jeśli chodzi o te prehistoryczne gady.
Temat stał się tym ciekawszy, ponieważ okazało się ze z terenu naszej gminy, a dokładniej z Piotrowic pochodzi dr Grzegorz Niedźwiedzki, który od 2014 r. pracuje jako paleobiolog w Centrum Biologii Ewolucyjnej na Uniwersytecie w Uppsali.
Pan Grzegorz to uczestnik ekspedycji Royal Geographical Society na Oceanie Indyjskim (2001). Członek wyprawy badawczej PAN w Góry Karatau w Kazachstanie (2006) oraz ekspedycji do wschodniej Grenlandii (2014, 2015, 2016). Współodkrywca wielu stanowisk z tropami i kośćmi paleozoicznych, mezozoicznych płazów i gadów, tropów wczesnych czworonogów z dewonu Gór Świętokrzyskich i szczątków dinozaurów z triasu Śląska, „Potwora z Lisowic” oraz Lisowicia bojani ze Śląska, najmłodszego i największego gada ssakokształtnego na świecie. Na swym koncie ma ponad 250 publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu paleobiologii, geologii oraz dwie książki popularnonaukowe. Jego odkrycia z dewonu i triasu Polski znalazły się na okładce zarówno Nature (2010), jak i Science (2019) dwóch najbardziej prestiżowych magazynów naukowych na świecie.
Dzień Dinozaura był także doskonałą okazją do poznania historii tych wielkich prehistorycznych gadów, które wiele milionów lat temu chodziły po naszej ziemi. Nie zabrakło prezentacji multimedialnych, wspólnego oglądania bogatego księgozbioru popularnonaukowego, który zgromadzonym jest w naszej bibliotece. Ćwicząc spostrzegawczość układaliśmy puzzle oraz doskonaląc umiejętności matematyczne wykonywaliśmy rysunki dinozaura w podanej skali. Powstały również piękne prace plastyczne, które prezentowane są na klasowych gazetkach. Zgromadzone figurki dinozaurów zaprezentowane zostały w kącikach tematycznych.
Dzisiejsze święto to świetna okazja, by dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat stworzeń, które już dawno wyginęły. To podróż do przeszłości, która jest niesamowitą lekcją historii dla dzieci i nieco starszych uczniów.
Wszystkie reakcje:
17