Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacji ekologicznej. Jego celem jest budowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i ich rodzin oraz kształtowanie odpowiedzialności za najbliższe otoczenie. Ekologia, choć ważna, nie jest w świadomości Polaków najbardziej palącym problemem.
Z raportu „Świadomość ekologiczna Polaków”- z 2018r. wynika, że ochrona środowiska nie znalazła się na liście najważniejszych dziedzin, w których państwo ma pilne do rozwiązania problemy. W obrębie samego środowiska najczęściej wskazywanym przez Polaków obszarem jest zanieczyszczenie powietrza, zmiana klimatu i problem śmieci. Przy czym w ostatnich latach znacznie więcej Polaków wskazywało na problem zanieczyszczenia powietrza oraz zmiany klimatu. Niestety największy problem ze smogiem w Unii Europejskiej ma Polska. Polska każdego roku we wszystkich podsumowaniach jest na pierwszym lub drugim miejscu jeśli chodzi o najgorszą jakość powietrza. W wytwarzaniu rakotwórczych substancji jesteśmy na pierwszym miejscu od bardzo dawna. Według rankingu WHO z 2018 roku na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie Polska zajmowała 38 pozycję i niestety w 2019 wysunęliśmy się na 36 pozycję, czyli niestety stan atmosfery się pogarsza. Nasuwa się pytanie, czy problem smogu dotyczy tylko większych miast, czy spotkamy go również na wsi?
Od przyszłego tygodnia będziemy mogli odczytywać stan powietrza w okolicach naszej szkoły. Na korytarzu szkolnym został zamontowany monitor, który na podstawie czujnika pyłów zamontowanego na budynku szkoły pokaże nam m.in. wartość PM2,5 oraz PM10 . Są to pyły. które są głównymi składnikami smogu i niestety stanowią bardzo duże zagrożenie dla zdrowia człowieka.
W ramach projektu ESA (Edukacyjna Sieć Antysmogowa) będziemy podejmować działania edukacyjne. W trakcie zajęć, spotkań i warsztatów uczestnicy projektu otrzymają informacje na temat smogu, jego konsekwencji zdrowotnych, a także wskazówki, co każdy z nas może zrobić, aby jakość powietrza, którym oddychamy, była lepsza. Od przyszłego tygodnia każdy z nas siedząc w domu będzie mógł sprawdzić stan powietrza w okolicach naszej szkoły, wystarczy wejść na stronę: https://esa.nask.pl/ i wyszukać nazwę naszej placówki.