Miesiąc październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, w którym to już po raz siódmy odbywa się ogólnoeuropejska kampania organizowana przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji - ENISA. Przez cały październik we wszystkich krajach członkowskich organizowane są wydarzenia, które mają podnieść świadomość na temat bezpieczeństwa w sieci oraz nowoczesnych technologii.
W 2019 roku Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa ma dwa tematy przewodnie:
- Cyberhigiena, a więc najprostsze działania, które powodują wzrost cyberbezpieczeństwa każdego z nas (np. systematyczna zmiana hasła i aktualizacja oprogramowania).
- Nowoczesne technologie takie jak sztuczna inteligencja (AI), czy Internet Rzeczy (IoT) oraz związane z nimi wyzwania, a także problematyka tzw. fake news.
Tegoroczną edycję kampanii honorowym patronatem objęli m.in.: Prezes Rady Ministrów, Ministrowie: Cyfryzacji, Obrony Narodowej, Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Przedsiębiorczości i Technologii, Spraw Zagranicznych, Infrastruktury, Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Inwestycji i Rozwoju, a także Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.
W dzisiejszych czasach cyberprzemoc jest coraz częstszym zjawiskiem, zaś jej ofiarą może paść każdy. Bardzo ważne jest, aby zdać sobie sprawę z faktu, jak wiele niebezpieczeństw czyha na nas w wirtualnym świecie. Ważne jest aby wiedzieć, jak przeciwdziałać cyberprzemocy oraz gdzie szukać pomocy w sytuacji, gdy staniemy się ofiarami takich przestępstw.
Uczniowie klas V i VI naszej szkoły postanowili dołączyć do wydarzenia. W czasie trwania kampanii uczestniczą w zajęciach z informatyki, na których poruszane są tematy związane z cyberprzemocą, czy cyberprzestępstwami. Wiedzą już jak ważna jest regularna zmiana haseł dostępowych oraz aktualizacja oprogramowania. Na kolejnych zajęciach sporządzimy m.in.: dekalog mądrego użytkownika internetu. W dobie masowego korzystania z portali społecznościowych zwrócimy szczególną uwagę na fakt, że przestępcy potrafią wykorzystać każdą informację zamieszczoną przez nas w sieci. Sprawdzimy, czego można się o nas dowiedzieć korzystając wyłącznie z Internetu.